Opowieść o gdańskich strajkach i dążeniach ku wolności
Stocznia Gdańska to ważna przestrzeń pamięci Polaków i narodów z całego świata. Miejsce to stało się centrum robotniczych protestów. Tutaj powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Przypomina o tym pomnik Poległych Stoczniowców 1970, stoczniowa Brama nr 2 oraz Sala BHP – miejsce podpisania historycznego porozumienia gdańskiego.
To miejsce było świadkiem wielkiego wydarzenia – strajku w sierpniu 1980 r. – który zjednoczył miliony ludzi w kraju, chcących zmienić swoje życie na lepsze. Wystawa Stała Europejskiego Centrum Solidarności przybliży nam atmosferę tamtych lat. Opowiemy, jak „Solidarność” zdobyła poparcie 10 milionów ludzi.
Dowiemy się, jak funkcjonowała i rozwijała się Stocznia Gdańska, w jakich warunkach żyło i pracowało około 18 000 ludzi. Tutaj poznamy historię produkcji statków i okrętów, sięgającą do XVI wieku. Chodząc między fabrycznymi budynkami Stoczni Cesarskiej, poznamy historie zakładów pracy i ich pracowników. Przedstawimy Wam wiele faktów, których nie znajdziecie w popularnych przewodnikach turystycznych.